History
Artikel i tidningen Bohusläningen den 21/5 1947:
Sommaren grönskar över Kasens lunder, över dalar, över skyhögt berg, kvad Esaias Tegnér när han för 105 år sedan strängade sin lyra till den vackra bohusgårdens lov. Alla de som igår infunnit sig till den anordnade lösöreauktionen kunde instämma i skaldepåståendet - om också med undantag för det sist citerade om det skyhöga berget. Men den store diktaren var väl inte fullt så blaserad som nutidens folk.
Parken vid den traditionsrika egendomen tog emot besökare i sin vackraste skrud, fruktträden blommade rikt och mäktigt och gräsmattorna hade sedan hunnit så långt i grönska att de inbjödo till dåsig utsträckning när de saluförda läskedryckerna skulle inmundigas. Det var nästan folkfestprägel över det hela och ett så rörligt liv att dess make sällan skådats vid Kasen sedan den tid havreforornas långa rad ringlade ner till William Thorburns magasin från Bohusläns och Dalslands olika delar.
Det var en mångfald olika saker som doktorinnan Eklöw lät försälja. Det var köksattiraljer och husgeråd av alla de slag, det var möbler i sirlig och linjemjuk rokoko liksom i enkel, rejäl allmogestil, där fanns vävstol och spinnrock, speglar med gyllene ramar, tavlor med motivens mångfald och en björnhud med grinande gap, för att taga endast ett litet stickprov bland de utställda sakerna. Auktionist var hr Per Svensson i Buddeberg.
Accession - August 18, 1989
Gåva - Givare till museet Tidningen Bohusläningen
Fotografering - May, 1947
Fotograf
Andersson, Arne (1916 - 1993)
History
Fotograf Arne Andersson (1916–1993)
Arne Andersson fotograferade under hela sitt liv. Sina första lärospån fick han i faderns ateljé i Hunnebostrand. Han arbetade under några år i Göteborg, bl. a som kryssningsfotograf på Svenska Amerika Liniens fartyg M/S Gripsholm och M/S Kungsholm.
Arne Andersson flyttade till Uddevalla på 1930-talet. 1938 övertog han Södergrens fotomagasin i Bohusläningens hus på Södra Drottninggatan i Uddevalla och Polyfoto i Grand hotells fastighet längre ner på samma gata. Redan då utförde han många uppdrag för Bohusläningen och året därpå knöts han som fast medarbetare, senare chefsfotograf till företaget.
Omkring 1948 övertog han fotograf David Almqvists ateljé på Kungsgatan 17 i Uddevalla, den ateljé som Almqvist i sin tur hade övertagit av fotograf Maria Lundbäck 1927. Arne Andersson fortsatte samtidigt att vara engagerad i Bohusläningen och kom att arbeta på tidningen från 1938 fram till sin pensionering 1980.
Arne Andersson var genom åren också Uddevallavarvets fotograf och filmare. Han var alltid på plats vid sjösättningar och andra celebra evenemang. Mellan åren 1947-1986 gjorde han också filmer på beställning av Uddevallavarvet och i något fall av Uddevalla kommun.
Arne Andersson var en av stiftarna av Bohusläns fotograf- och fotohandlareförening och var dess ordförande och sekreterare under flera år, liksom ordförande i Fotohandlarföreningens västra krets och en tid tillhörde han riksförbundets styrelse.
Arne lärde upp många fotografer i Uddevalla under sin verksamma tid; Jens Karlheden, Knut Andersson, Gösta Axelsson, Lasse Edwards, Peo Nilsson, Håkan Berg, Bo Almroth m fl.
Arnes son, Lennart Forsberg, född 1951, utbildade sig också till fotograf och gick ut i en av de första kullarna på Fotoskolan i Göteborg.
Arne Anderssons far, Karl-Gustav Andersson (1879 – 1931) - känd som KG Andersson - var också fotograf och ägde fotoateljé i Skara med filial i Lidköping. Han flyttade till Skara 1909. Många av hans bilder finns på Västergötlands museum i Skara. Familjen med mamma Anna-Lisa och sönerna Rolf och Arne flyttade till Hunnebostrand 1928 och KG Andersson hade fotoverksamhet där. Efter KG Anderssons död 1931 flyttade Arne till Falkenberg och öppnade där ateljé. Modern Anna-Lisa flyttade till med sonen Rolf till Borås.
Källa: Bohusläningens reportage 1980-12-31 inför Arne Anderssons pensionering och 1991-01-30 inför Arne Anderssons 75-årdag samt 1993-11-22 i samband med hans bortgång. Kompletterande uppgifter från Lennart Forsberg, son till Arne Andersson.
I Bohusläns museums samlingar ingår närmare 15 300 fotografier, främst reportagebilder, tagna i Uddevalla med omnejd mellan åren 1947–1990 samt drygt femtio filmer. Bildsamling är en gåva av Tidningen Bohusläningen 1989.
Bilderna är digitaliserade och publicerade på DigitaltMuseum under UMFA53240.
Fotografierna är licensierade under CC-BY-NC-ND.
En motsvarande bearbetning av Arne Anderssons filmer påbörjades 2015.
- Adress, Sverige (SE) Bohuslän Västra Götaland Uddevalla Uddevalla Göteborgs och Bohus län
- Profession Fotograf
- Alternative names Arne Gunnar Torleif Andersson
- Gender Man
- DigitaltMuseum Search in «Andersson, Arne»
History
Classification
- Bostäder OU 342
- Former för handelsutbyte OU 437
- Vuxenålder OU 885
License information
- License Public domain mark (CC pdm)
Metadata
- Copies 1 Negativ, cellulosanitrat
- Identifier UMFA53240:000775
- Alternative name 000775 - Litt/Subnr.
- Part of collection S14UM Fotosamlingen
- Owner of collection Bohusläns museum
- Institution Bohusläns museum
- Date published August 12, 2014
- Date updated May 15, 2019
- DIMU-CODE 011014308782
- UUID 3189df7d-6a78-41f6-a055-d05001d65408
- Tags
Add a comment or suggest edits
To publish a public comment on the object, select «Leave a comment». To send an inquiry directly to the museum, select «Send an inquiry».