Utbildning: Studentexamen i Örebro 1883.
KTH 1883-1884, Kungliga Tekniska Högskolan i Stockholm.
Det Tekniske Selskabs Skole och Kunstakademiet i Köpenhamn samt hos Nyrop 1884-1886.
Extra elev vid KTH 1886-1888, Kungliga Tekniska Högskolan i Stockholm.
Verksamhet: Verksam i USA 1888-1896, kontorschef hos P J Lauritsen i New York, egen verksamhet i Brooklyn 1890-1896.
Ritare vid Stockholmsutställningen 1896-1897, hos Ludvig Peterson 1897-1898, praktiserande arkitekt i Örebro 1898-1914, i Säter från 1917.
Stadsarkitekt i Örebro 1899-1914.
Arkitekt i arméns kasernbyggnadsnämnden 1914-1917.
Länsarkitekt i Kopparbergs län 1920-1934, Västmanlands län 1922-1934, Gävleborgs län 1923-1933.
Arkitekt för industriutställningen i Örebro 1901-1911.
Andra uppdrag: Stiftare och generalsekreterare i American Society of Swedish Engineers 1889-1891, ordförande 1891.
Stiftare och ordförande i Svenska artisktklubben i New York 1892-1896.
Ledamot i styrelsen för Svenska emigrant- och hjälpföreningen i New York.
Stiftare och vice ordförande i Örebro ingenjörsklubb 1898-1907.
Ledamot för Svenska kakelfabriken 1901-1904.
Organisatör för Säters 300 års jubileum 1920.
Tävlingar: Kullens fyr 1898, 1:a pris.
Sparbanken i Lund 1897 tillsammans med Fredrik Sundbärg och Gustaf Lindberg 1897, 2:a pris.
Medlemskap: STF 1883-1930, Svenska Teknologföreningen.
KK från 1897, Konstnärsklubben, ordförande 1915-1918.
Sveriges konstnärsförening 1914, ordförande 1915-1917.
Örebro läns fornminnesförening 1903-1910.
Föreningen för Örebro läns museum 1906-1910, sekreterare och verkställande direktör 1911-1915.
Styrelseledamot i Örebro läns slöjdförening 1905-1914.
Säters hembygdsmuseum 1918, ordförande från 1919.
Dalarnas hembygdsförenings nämnd från 1919.
Egna skrifter: Fars saga, självbiografi.
44 artiklar under Örebrotiden.
Meddelanden från Örebro läns fornminnesförening, Några anteckningar om äldre träbyggnadskonst i Örebro län 1905.
Örebro slotts byggnadshistoria (tillsammans med Th Nordström) 1908.
Sverige- Geografisk topografisk, statistisk beskrivning, Örebro 1915.
Byn, dess vara eller icke vara 1922.
Artiklar i Teknisk tidskrift, 1899-1914.
Artiklar i Örebro Dagblad, Tillbakablick på byggnadsutvecklingen i Örebro 1914.
Verk ett urval:
St Marys k:a, bostads- och affärshus, Brooklyn, villor invid New York.
Kullens fyr 1900.
Karolinska läroverket, Örebro 1900 (se H8D 1900:101).
TES Örebro (med L Peterson och T Stenberg) 1901.
Risbergska flickskolan Örebro 1904 (se H8D 1904:776).
Epidemisjukhuset Örebro 1903-1914.
Lungklinik Adolfsberg 1912.
Post- och telehus, Örebro 13 (se H8D 1913:199).
Kontor för elverket, Örebro.
Bostadshus Oskarsparken, Järntorget; Faktorig; Drottningg; Skolg - Grev Roseng.
Lundmarkska villan vid Manillag 1902.
Egnahemskolonier i Rynninge, Älmby, Resta och Rosta.
Sinnesslöanstalten (Kristinahemmet) Askersund 1905.
Sjukstuga och fattiggård i Askersund 1902.
Garphytte sanatorium 1912 (se H8D 1913:699).
Sjukstuga i Nora.
Skolhus, bostadshus med bank i Kumla.
Vagn och maskinfabrik i Falun 1900.
Lantmäterikontor i Falun 1929.
Kaserner i Växjö, Eksjö, Strängnäs, Linköping och Kristianstad 1919-1923.
Kommunalhus i Grangärde ca 1920.
Stadsplaner för Säter 1924, Avesta 1935.
Amsbergs kapell, restaurering 1925 (se H8D 1925:69).
Närke, Längbro kyrka, 1900–1901.
Närke, Hackvads kyrka, 1910. Äldre delar.
Dalarna, Vansbro kyrka, Järna sn, 1935.
Dalarna, Malungsfors kapell, Malungs sn, 1935.
Restaurering av Glanshammars, Edsbergs och Karlskoga kyrkor.