Förr i tiden var en fana eller ett standar något av det finaste en förening kunde äga. Idag används de mer sällan, men deras symboliska värde är fortsatt starkt.
Inom projektet ...
Förr i tiden var en fana eller ett standar något av det finaste en förening kunde äga. Idag används de mer sällan, men deras symboliska värde är fortsatt starkt.
Inom projektet ”Fanor i nytt ljus”, som fick bidrag från Riksantikvarieämbetet och Region Halland, påbörjade Arkiv Halland arbetet med att inventera föreningsfanor och standar under våren 2021. Syftet var att få en bättre överblick av beståndet, ordna med en hållbar förvaring åt föremålen för ett långsiktigt bevarande, samt digitalisera och tillgängliggöra dem för att därmed sprida kunskap.
Varje enskilt föremål har omsorgsfullt gåtts igenom; mått har tagits och materialet, tekniken liksom skicket har bedömts av en textilkonservator. Alltsammans har utmynnat i en vård- och underhållsplan. Vidare har en professionell fotograf fotat samtliga föremål med tillbehör. Åt föremålens slutförvaring har en lokal snickare specialbyggt hurtsar med hyllplan. En handfull personer har därutöver flitigt arbetet och bidragit till projektet på olika sätt.
I dagsläget (2023-03-31) uppgår hela samlingen till cirka 350 fanor och standar, inklusive ett trettiotal banderoller. Majoriteten är tillverkade kring sekelskiftet 1900, men både äldre och nyare exemplar förekommer i samlingen. De flesta är i ett ömtåligt skick och har sitt ursprung i en förening kopplat till nykterhet, politik eller arbetsorganisatoriska fack.
Föremålen har vanligen tillverkats av bomull och silke. Teknikerna är ofta flera och varierar, tuskaft och kypert är dock de vanligaste vävnadsteknikerna. Banderollerna är sent tillverkade och enkelt utförda. Däremot är flertalet fanor och standar konstnärligt skickligt utförda; handbroderade och handmålade, samt vackert utsmyckade. Namn på några av konstnärerna är Ida Mellgren, Mauritz P. Lundh, Edward Högardh, Bernhard Molinder, Axel W. Bergqvist (Göteborg) och Firma Lindblad (Örebro).
Arkiv Halland med personal visar i den här mappen stolt upp de föremål som arbetats med i projektet. Mycket nöje!
Add a comment or suggest edits
To publish a public comment on the object, select «Leave a comment». To send an inquiry directly to the museum, select «Send an inquiry».