Willys
Willys AB, marknadsfört som WiLLY:S, är en svensk lågprislivsmedelskedja med över fem tusen anställda och 2016 en omsättning på cirka 23,3 miljarder SEK. Kedjan har 203 butiker. Willys ingår i Axfoodkoncernen, tillsammans med bland annat Hemköp. Huvudkontoret ligger i Göteborg.
Historia
I februari 1975 övertog Lars Lundin en liten livsmedelsbutik på Toredalsgatan, Hisingen i Göteborg. Lundin döpte butiken till LL:s (Lars Lundin) Livs och med den enkla affärsidén att sälja matvaror mycket billigare än alla andra. Den lilla butiken sålde matvaror för 2 miljoner redan under det första året. Butiken blev snart för trång och 1981 slog sig Lars Lundin ihop med sin svåger Åke Andersson och verksamheten flyttade in i nya lokaler i en före detta bilfirma på Wieselgrensplatsen, på Hisingen i Göteborg.
1986 öppnades en lågprisbutik i Kungsbacka av Willy Schleeh (7 juni 1932 – 14 augusti 2013). Han gav sin butik namnet Willys Cash och den fick snabbt rykte om sig att vara billig. Konceptet var att sälja storförpackningar av varor, ofta direkt från pall, vilket gav låga styckepriser. Dessutom godtogs enbart kontanter som betalningsmedel, därav Cash i namnet. Schleeh fick stora framgångar med konceptet, och det förekom att handlare från mindre butiker eller kiosker kom till denna första Willys för att handla billigt och sedan sälja lite dyrare i sin egen verksamhet.
Butiken Willys Cash, LL:s Livs-butikerna och HP Storköp (av Hans & Preben) var lågprispionjärer som såg till att Västsverige fick landets lägsta livsmedelspriser.https://web.archive.org/web/20060109171644/http://www.ab.lst.se/upload/dokument/publikationer/U/billigare_livsmedel_webb.pdf
2000 köptes Willys Cash och LL:s Livs upp av Axfood, som införlivade de två till en och samma kedja, med namnet Willys. De två röda L:en i Willys-logotypen är en påminnelse och hänvisning till de gamla LL:s Livs-butikerna för att visa på ursprunget.